Francouzská učená společnost varuje před testováním z nosu

Académie nationale de médecine, nezávislá, ale oficiální učená společnost ve Francii, ve čtvrtek zveřejnila prohlášení varující, že výtěry z nosohltanu používané pro testy PCR k detekci viru SARS-CoV-2 „nejsou bez rizika“. Varování přišlo několik dní před tím, než budou ve francouzských lékárnách k dispozici soupravy pro samotestování nosu.

Podle prohlášení zveřejněného Akademií rostoucí množství dat ukazuje, že „komplikace” mohou nastat a také k nim dochází, kdy některé z nich jsou „závažné”.

Většina z nich je „neškodných“ a zahrnuje „nepohodlí, bolest nebo krvácení“. Prohlášení však konstatuje, že v posledních týdnech se v lékařských časopisech objevují vědecké články popisující nežádoucí události „včetně porušení základny přední lebky spojené s rizikem meningitidy“.

Akademie cituje několik studií, včetně jedné, která zaznamenává „meningitidu v důsledku úniku mozkomíšní tekutiny po testování na covid-19 pomocí tyčinky do nosu.”

Nosohltanový stěr se provádí pomocí dlouhé a tenké bavlněné tyčinky hluboko do nosní dutiny, často do obou nosních dírek, kdy se s ní pokaždé rychle zakroutí, aby se odebral vzorek buněk a hlenu k analyzování wuchanského viru za pomocí vysoce kontroverzního PCR testu, nebo se použil s ohledem na antigenní test.

Akademie poznamenala, že tyto testy se nyní staly extrémně běžné. Učená společnost má obavy, protože stěry do nosu se provádí – a že více jedinců chodí na opakované testy – „někdy v neadekvátních podmínkách”.

Řekla: „Je důležité pamatovat, že je třeba podniknout bezpečnostní opatření, a že rizika existují.”

Akademie radí, že výtěry by měli dělat zdravotníci, a pak výhradně ti, kteří podstoupili trénink, aby byli schopni pozorovat nezbytné „technické podmínky”.
Mezi ně patří zeptat se pacientů, jestli mají lékařskou historii zranění nebo operací v oblasti ušním, nosním, krčním, které mohly modifikovat anatomii nosní dutiny, a aby svoji hlavu během odebírání vzorku nenapínali do hypertenze: měli by zůstat v přirozené pozici, s bradou „paralelně” s podlahou. Tyčinky by měly být vneseny „horizontálně podél základny nosní dutiny a za žádných okolností by se neměly odchýlit směrem nahoru k základně lebky.”
Académie nationale de médecine se zejména obává o děti a zdůrazňuje, že děti by měly být testovány za pomocí testů ze slin, „jak z důvodu jejich bezpečnosti a jejich přijatelnosti”.

Vzhledem k nadcházejícím samotestům, které také spoléhají na nosní výtěry, prohlášení Akademie také říká, že jejich uživatelé by měli být varováni ohledně jejich používání. „Samotestování může vést k falešně negativním výsledkům, když je tyčinka příliš krátce nebo příliš mělce v nose, ale také může být nebezpečné, když je tyčinka příliš hluboko a je orientovaná špatným směrem,” uvedla Akademie.

Samotesty nejsou přesně stejné jako nosní výtěry používané odbornými zdravotníky ve Francii od počátku covid krize: tyčinka je kratší, širší a méně nepříjemná, a pouze vyžaduje 3-4cm vstup do nosní dutiny – některé tyto tyčinky, ale ne všechny, zahrnují malý „límec” ukazující, jak daleko do nosu ji vložit. Namísto provedení testu speciálními laboratorními přístroji, samotesty ukážou pozitivní nebo negativní výsledek během pár minut. V případě negativního výsledku mají lidé pokračovat v „udržování rozestupů” a nošení roušek; v případě pozitivního výsledku se výsledek musí potvrdit RT-PCR testem, aby se zaznamenala „varianta” a mohlo se provést kontaktní trasování.

Francouzské zdravotní autority doufají, že testy budou používat soukromé osoby, které budou například chtít znát svůj status před návštěvou zranitelné osoby, ale také očekávají, že je budou používat pro hromadné testování v bytových domech nebo středních školách pro lidi ve věku nad 15 let.
V Německu se podobné testy už prodávají a budou zahrnovat kód umožňující identifikaci a trasování „pozitivních případů”.

Na počátku krize v březnu 2020 se provádělo velmi málo testování i příznakových pacientů, na úkor izolačních postupů, které by zastavily šíření viru mnohem efektivněji. Pokud by se včasná léčba pozitivních pacientů umožnila a doporučovala, mnohým by se jejich stav nezhoršil: podle profesora Christiana Perronneho, 24 500 úmrtím ze 30 000 šlo během jarní epidemie minulý rok zabránit.

Teď je testování ve Francii na nepředstavitelné úrovni. Podle statistického úřadu veřejného zdraví DREES se od 1. března 2020 a 4. dubna tohoto roku provedlo kolem 70 milionů testů: 57,7 milionů PCR testů, zbytek antigenních. A čísla jdou stále nahoru: od 29. března do 4. dubna se během jednoho týdne potvrdilo 3,8 milionů výsledků testů. Očividně testy nebyly omezeny jen na lidi s chřipkovými příznaky.

PCR testy zůstávají tzv. zlatým standardem testování na covid-19, i když Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že by měly být převážně používány jako „pomocný nástroj k diagnóze”, a že jejich výsledky by měly být pečlivě interpretovány podle instrukcí výrobce a doplněny o klinické pozorování. WHO take řekla, že „pravděpodobnost, že člověk s pozitivním výsledkem (detekovaný SARS-CoV-2) je skutečně nakažený virem SARS-CoV-2, se snižuje, jak se běžný výskyt (viru) snižuje.”

Současné křivky představující vývoj pozitivních případů, hospitalizací a úmrtí ve Francii ukazují pomalý nárůst úmrtí a rychlý nárůst pozitivních případů, jak se tisíce lidí denně testují a „pozitivní případy” nadále rostou, zatímco počet hospitalizací a úmrtí zůstává poměrně stabilní.

Se zaváděním více a více testů a samotestů se „epidemie případů” neblíží konce.

Zdroj

Sdílejte:

Facebook

Podpořte naši činnost:

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *